Божидар Саръбоюков преодоля квалификациите на скок дължина на Световното първенство по лека атлетика в Токио5Фото© gong.bg

Божидар Саръбоюков преодоля квалификациите на скок дължина на Световното първенство по лека атлетика в Токио

, 6 новини, 0 прегледа

Божидар Саръбоюков преодоля квалификациите на скок дължина на Световното първенство по лека атлетика в Токио.

Европейският първенец в зала от Апелдоорн 2025 Саръбоюков постигна 8.10 метра и със седми резултат в пресявките стана първият българин, който се класира за финал на надпреварата в японската столица, за който продължават най-добрите 12. Състезанието за разпределението на отличията е на 17 септември (сряда) от 14:49 часа българско време.

Четирима преодоляха квалификационната норма от 8.15 метра, като най-силен скок направи световният шампион от Доха 2019 Таджей Гейл (Ямайка) с 8.28 метра, пред Лестър Лескай (Испания) с 8.21 метра. С 8.17 метра от първия си опит олимпийският световен и европейски първенец на открито Милтиадис Тентоглу (Гърция) също е финалист, както и Найкаоли Уилямс (Ямайка) с 8.15.